Az élet kezd visszatérni megszokott kerékvágásába a lombardiai Bergamo városában. Április 18-án szombaton Giorgio Gori a város polgármestere Facebook oldalán tette közé azt a fényképet, melyen a helyi temető templomának belső tere látható. „Ez a templom mely heteken keresztül városunk lakóinak koporsóival volt tele most üres. Túl vagyunk a legnehezebb időszakon, így tovább bízhatunk a jövőben” – nyilatkozta a La Stampa újságnak a polgármester.
Kép forrás: Giorgio Gori Facebook oldala
Bergamo város adatai
Mint mondta a 121.000 fős Bergamo városában március 1 és április 18-a között 795 lakos vesztette el az életét. Ez az előző 10 év átlagához képest 626 esettel több, ami 370 %-os emelkedésnek felel meg. A hivatalos adatok szerint a koronavírus 272 bergamói polgár halálát okozta, de ide csak azokat az eseteket számolják, ahol laborvizsgálat is megerősítette a fertőzés tényét. Tehát a valós adatok a tavalyi és az idei halálozási adatok különbségéből olvashatók ki.
A halálozás alakulása Bergamo városában 2019 (kék) és 2020 (piros) az év első négy hónapjában. Kép forrása: ISTAT
Bergamo megye adatai
Sajnos az 1,1 milliós lakosú Bergamo megyében sem jobb a helyzet. Itt a járvány kezdetétől számítva 10.689 fertőzöttet regisztráltak, míg a betegségbe hivatalosan belehaltak száma 2.835 fő (teszttel megerősített fertőzöttek).
Fertőzöttek száma a lombard megyékben: a zöld csík az április 19-i, a szürke csík az április 18-i adatokat mutatja.
Kép forrás: www.lombardianotizie.online
A „L’Eco di Bergamo” újság adatai ennél árnyaltabb képet mutatnak. Az újság számításai szerint a megyében 2020. január 01. és április 8. között 5.700-an haltak meg, melyből 4.800 róható fel a vírusnak (a tavalyi és idei halálozási adatok különbsége alapján). Ez a szám hatszor magasabb az előző év hasonló időszakában regisztrált adatoknál. A milánói egyetem mikrobiológiai és virológiai tanszékének professzora Roberto Burioni rámutatott arra, hogy a tényleges halálesetek számából és az elvégzett tesztek adataiból együttesen lehet következtetni a fertőzöttek tényleges számára. Ez Bergamo megyében körülbelül 288.000 főre tehető (a regisztrált és nem regisztrált betegek feltételezett száma), tehát valószínűleg a megye lakosainak 25,9 %-a fertőződhetett meg a vírussal. Ha már ennyi fertőzöttel számolunk Bergamo megye halálozási rátája is az európai átlaghoz hasonló képet mutat, így 1,57 % körül alakul.
Angol járványügyi szakemberek is az elvégzett tesztek számából és a halálozási adatokból próbálják modellezni azt, hogy az európai országokban ténylegesen a lakosság hány százaléka fertőződhetett meg a koronavírussal. Olaszország esetében Lombardiában és Ligurában elvégzett 10.000 koronavírus teszt alapján állították fel a modelljüket.
A lakosság feltételezett fertőzöttsége országonként. A zárójel előtt a középérték látható. A zárójelben a fertőzöttek feltételezett legkisebb és legnagyobb százalékos arányát találjuk. Forrás: www.imperial.ac.uk
Olaszországban a lakosság 9,8 %-a fertőződött meg
A táblázat adatai azt mutatják, hogy Olaszországban a lakosság 9,8 %-a fertőződött meg (középérték) , azaz közel 6 millió ember, míg Németországban csak a lakosság 0,72 %-a, azaz 597.700 fő. Tehát a fertőzések tényleges száma a tesztekkel igazolt esetekhez képest nagyságrendileg magasabb. Nem ért egyet a számítási módszer pontosságával minden járványügyi szakember. Pier Luigi Lopalco, a Pisai egyetem virológia professzora szerint a 3,2 százalék áll közelebb a valósághoz, azaz közel 2 millió olasz ember fertőződhetett meg. Ha ezzel számolunk az országos halálozási arány 1,22 % körül alakul. Meglátása szerint az ország egyes tartományaiban a fertőzés eltérően terjedt. Például Szardínia szigetét vagy a déli országrészeket még időben lezárták ahhoz, hogy bőven 10 % alatt maradhasson a fertőzöttek száma. Mint mondja „tudjuk azt, hogy egy regisztrált betegre átlagosan 3 vagy 4 nem regisztrált fertőzött jut, de ez csak igen súlyos járványügyi helyzetben emelkedhet 10-re.” Lopaco hozzátette a nyár szerencsére lelassítja a vírus terjedését, mert akkor az életünk színtere átkerül a szabadba. A maradj otthon helyét majd átveszi az élj meg egy napot vidéken, az erdőben, a hegyekben, vagy a vízparton szlogen. Természetesen a 1,5-2 méteres „védőtávolságok” betartásáról ekkor sem szabad megfeledkeznünk.
Arany Edit
Minden jog fenntartva!
Ha a cikkből idézni szeretne, vagy az adatait fel kívánja használni, kérjük, linkkel jelölje meg a forrást.
Ha az egész cikket közölni szeretné, kérjük, forduljon szerkesztőségünkhöz.