Ismerd meg az ellenséged, és legyőzöd – tartja a mondás. Nézzük meg, mi is pontosan az a COVID-19 koronavírus, amely ellen most vállt vállnak vetve harcol a világ!
Először tegyünk egy kis rendet a vírus neve körül
A vírus hivatalos neve: SARS- CoV-2
A SARS súlyos akut légzőszervi szindrómát jelent (Severe Acute Respiratory Syndrome). A jelenlegi koronavírus egy családba tartozik a 2003-as SARS járványt okozó koronavírussal, ezt jelzi nevében a SARS. Szintén ezt a rokonságot fejezi ki a CoV-2, vagyis “koronavírus 2” megjelölés is.
Az új koronavírus által okozott betegséget COVID-19-nek hívják:
CO = korona,
VI = vírus,
D = betegség (disease)
19 = 2019, amikor először azonosították a betegséget.
A vírus és a betegség nevében van egy kis kavarodás, mert a WHO gyakran COVID-19-nek hívja magát a vírust is. Ezt tudatosan teszik: nem akarják a SARS-járványt belekeverni, hiszen csak a genetikai rokonság miatt szerepel az új koronavírus nevében is a kifejezés.
Milyen vírus ez?
A vírusoknak többféle csoportosítása is van, de egy leegyszerűsített halmazábrán így nézne ki a jelenlegi koronavírus:
-
RNS-vírus
A SARS-CoV-2 esetében tehát egy RNS-vírusról van szó. Ez azt jelenti, hogy a vírus örökítóanyaga nem kettős-szálú DNS-molekula, hanem RNS-lánc. (A kettő közötti különbségekből annyi lehet fontos, hogy a kutatóknak az RNS-ben tárolt információt nehezebb értelmezni, mert bonyolultabb a felépítése).
-
Azon belül lipidburkos:
Az RNS-víruson belül pedig a lipidburkosak közé tartozik a SARS-CoV-2, ami tulajdonképpen annyit tesz, hogy van egy plusz védőrétege lipidekből. A lipidek olajos vegyületek, amelyek odatapadnak a sejthártyához, és olyan fehérjéjük van, ami emészti a sejthártyát. Így tehát könnyen bejutnak a másik ember szervezetébe, vagyis a lipidburok segítségével hipp-hopp a bőrünkre, nyálkahártyánkra tapadnak, ahol aztán elkezdik befúrni magukat. A lipidburok tehát a fertőzőképességüket turbózza fel, de egyvalami miatt mégis jó nekünk: az olajos vegyületeket ugyanis remekül oldja például a szappan, a lipidburkot megbontják az alkohol- és a klórtartalmú fertőtlenítőszerek, így mi is gyorsan megszabadulhatunk a ránk telepedett betolakodótól.
Horváth Orsolya
Minden jog fenntartva!
Ha a cikkből idézni szeretne, vagy az adatait fel kívánja használni, kérjük, linkkel jelölje meg a forrást.
Ha az egész cikket közölni szeretné, kérjük, forduljon szerkesztőségünkhöz.