A leglázasabb kutatások természetesen a vírus ellenszere körül zajlanak. De vajon lesz-e ellene védőoltás? Vagy hatásos gyógyszer a tünetekre? Utánajártunk, hogy hol tartanak most a gyógyszerre, oltásra irányuló kutatások.
Védőoltás vagy gyógyszer?
A védőoltás a nehezebb ügy, mert hosszabb időbe telik kifejleszteni, mint a gyógyszert. Az oltóanyagot ugyanis számos vizsgálatnak kell alávetni: előbb állatokon, majd embereken próbálják ki. Az embereket is változó mennyiségekkel, változó gyakorisággal oltják be, figyelik a mellékhatásokat, nézik, hogy mennyi ideig nyújt védelmet stb. A gyógyszer azért lehet meg hamarabb, mert ezeket a szakaszokat kikerülhetjük, ha olyan szereket alkalmazunk, amelyek már léteznek. Így például az ebolára vagy a maláriára használt gyógyszerek alkalmasak lehetnek a jelenlegi koronavírusra is, vagy kombinálni lehet őket más hatóanyaggal. Ebben az esetben az engedélyek jóval hamarabb megvannak, és nem kell 1-1,5 évet várni rájuk, mint az oltóanyagokra. Nézzük hát először azt, hogy hol tart a kutatás a lehetséges gyógyszerek területén!
A hatásos gyógyszer keresése
Az egész világban lázasan zajlanak a kutatások, amelyek az új koronavírus ellenszerét keresik. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Összetartás (Solidarity) néven indította el világméretű kísérletét, amelyben 4 szert vizsgálnak az új koronavírus lehetséges ellenszereként. Több ezer beteg vesz részt a kutatásban, és az alábbi 4 gyógymódot tesztelik:
-
Klorokin – az ígéretes ellenszer
A gyógyszer 1934 óta létezik a malária kezelésére, ráadásul olcsó. A belgiumi Leuven egyetemen fedezték fel, hogy a klorokin hatékony volt a SARS esetében, de 2004-ben, amikor ezt vizsgálták, nem volt már olyan beteg, akin tesztelni lehetett. Most – sajnos – itt az alkalom. A WHO tesztelésének eredményeire még várni kell, de többen állítják, hogy gyógyítottak meg koronavírusos betegeket a segítségével. Egy 20 beteggel végzett vizsgálatban a szer hatására 3-6 nap alatt eltűnt az orrgaratból vett mintákból a vírus, holott alapesetben 20-30 napig is kimutatható. A szer hatásosságát azonban még nem tudhatjuk, mivel a tesztelés még nem ért véget.
-
Kaletra – 2 HIV-gyógyszer kombinációja
A Kaletra 2 HIV-gyógyszer kombinációja: a lopinavir és a ritonavir nevű szereké.
A Kaletrát először elvetették, mert a kínai vizsgálatok során a páciensek nem gyógyultak sokkal jobban a Kaletra hatására. Némi pozitív hatás megmutatkozott, de nem volt jelentős. A WHO azonban most újra vizsgálja lehetséges gyógymódként, úgy is, hogy hozzáadnak még egy immunrendszerre ható fehérjét is (interferon bétát).
-
Remdesivir – ebolagyógyszer
Az ebola ellen már bevált Remdesivir nevű vírusölő szer hatásosságát Kínában is vizsgálják, és a WHO is teszteli. Az Egyesült Államok tudósai pedig nemzetközi kutatást végeznek, a világ 50 helyszínén 400 páciens vesz részt a vizsgálatokban. A tünetekkel rendelkező betegek egyik fele a Remdesivirt kapja, a másik fele pedig placebót, hatóanyag nélküli szert. Sejtszinten már hatékonynak bizonyult koronavírus ellen laboratóriumban, de az emberekre gyakorolt hatását még most vizsgálják. Amerikában viszont már több betegnél is kipróbálták a szert, és még olyan betegen is segített, akinél a halálra készültek fel.
-
Maláriagyógyszer – a magyarok számára különösen fontos lehet
A kutatási eredmények szerint úgy tűnik, hogy hatékonynak bizonyult a COVID-19 kezelésében 2 szer kombinációja:
- az egyik egy maláriagyógyszer hatóanyaga, a hidroxiklorokin
- a másik pedig egy antibiotikum-hatóanyag, az azitromicin.
Az orvosok 30 beteget teszteltek, és az eredmények azt mutatták, hogy a hidroxiklorokin önmagában is hatékony volt, az azitromicinnal kombinálva pedig még inkább, mivel a betegek rövidebb idő alatt gyógyultak meg.
Kísérleteznek a hidroxiklorokinnal Kínában, Ausztráliában és Franciaországban. A francia eredmények szerint azok a betegek, akik megkapták a szert, 6 nap múlva 25% arányban hordozták még a vírust. Holott azoknál, akik a placebót kapták, ugyanez az arány 90% volt. Most egy 1500 fős kutatásban tesztelik a hidroxyklorokint, amely egyrészt vírusölő, másrészt pedig a gyulladásos szövődmények elleni szer. Az első eredményekre körülbelül március végén – április elején lehet számítani.
Számunkra azért kiemelt fontosságú ez a szer, mert Magyarországon akár 2,2 millió koronavírusos beteg kezeléséhez szükséges gyógyszert tudnak előállítani, mivel a tiszavasvári Alkaloida nevű cégnél négy tonna alapanyag van belőle. A kormány már vissza is tartja a készletet, átmenetileg megtiltotta a kivitelét. Ez azért is nagyon jelentős hír, mert a szert már egyedi importtal sem lehet beszerezni – nekünk meg van belőle bőven. 20 millió tablettát tudunk legyártani belőle, ami több mint 2,2 millió beteg kezelésére elég.
Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) honlapján is olvasható az exporttilalom, a határozat szerint ez hat hónapra szól. A szer hatásosságát vizsgáló kutatások eredményeire már nem sokat kell várni, csupán hetek kérdése.
Sokféle gyógyszert is vizsgálnak még a kutatók
Persze ha nem a hidroxiklorokin lesz az új koronavírust gyógyító szer, az sem baj, a lényeg, hogy találjanak ellene valamit. Ha már meglévő szert, az a legjobb, hiszen azt lehet leggyorsabban bevetni. Jelöltek pedig bőven vannak, reményt keltő többek között:
- az Avigan nevű influenzagyógyszer egyik hatóanyaga, a favipiravir
- a Kvertecin: a kanadaikutatók a SARS-járvány miatt kezdték el a Kvercetin vizsgálatát, és felfedezték, hogy széles spektrumú védelmet nyújt a vírus ellen. Még akkor is megakadályozta a kísérleti egerek megfertőződését, ha csak néhány perccel a fertőzés előtt adták be.
- a Galidesivir már hatásosnak bizonyult más koronavírusok ellen
- a Tocilizumab egy rheumatoid artritisz elleni szer, és jó eredményeket értek el vele kritikus állapotban lévő betegeknél
- és még sok már meglévő szert vagy kombinációját vizsgálják, hiszen a világ minden részén most ezzel foglalkoznak a kutatók.
És ha egy teljesen új gyógyszert állítanának elő?
Természetesen olyan gyógyszer előállításán is fáradoznak, amelyet kifejezetten az új koronavírus ellen fejlesztenek ki. Ez azonban ugyanúgy hosszú idő, mint egy védőoltás, hiszen az engedélyeztetéshez minden vizsgálatot el kell végezni, mivel egy teljesen új szerről van szó. Ám ez is jó úton halad, hiszen az utrechti kutatóknak köszönhetően megvan már az antitest, amely egy ilyen gyógyszer alapja. Ez még csak egy anyag, amelyik gátolni tudja az új koronavírust, de még nincs kipróbálva, hogy hogyan hat az emberi szervezetre. Ám mindenképpen fontos lépés az oltóanyag, gyógyszer létrehozásához.
Magyarországon pedig olyan gyógyszer kifejlesztésén dolgoznak, amelynek 3-as hatása van:
- semlegesíti az új koronavírust
- a fertőzött sejteket elpusztítja
- és néhány hétig megelőző védelmet is nyújt.
Ha sikerül, akkor egy tartós járvány esetén önellátóak tudunk lenni a gyógyszerből, de a klinikai vizsgálatok is körülbelül csak másfél év múlva indulhatnak el.
Mi a helyzet az oltóanyaggal?
-
Már áprilisban is bevetnek egyet, és gőzerővel folyik a kutatás
Egy-másfél évbe telik tehát egy oltás kifejlesztése, de mostanra már több cég is eljut most már abba a fázisba, amikor embereken kezdik tesztelni az általuk fejlesztett oltóanyagot. A WHO már 42 hatóanyagot sorol fel listáján, amelyek oltóanyagként szóba jöhetnek. Kínában pedig már áprilisban bevethetik a fejlesztett vakcinát: a kínai szabályok szerint ugyanis vészhelyzetben nem kell kivárni a kötelező tesztidőket, így náluk az oltóanyag korábban is használható.
-
Az első lehetséges oltást már tesztelik
Ezenkívül az Egyesült Államok is elkezdte az első lehetséges oltást tesztelni március 16-án. A teszt 45 önkéntes részvételével zajlik, 18 és 55 év közötti egészséges felnőtteket oltanak be. Hat hétig tartanak majd a kísérletek. Azonban ha sikeres is, nem lehet tudni, hogy mikor kezdődhet meg a népesség beoltása, milyen biztonsági lépéseket kell tenni, hogy az oltóanyag mindenkinek veszélytelen legyen. Több szakaszban végzik a kísérleti oltásokat, és egy évig figyelik majd az önkénteseket. Az oltás nem a vírus legyengített változata, hanem egy laborban létrehozott szer, amely úgy programozza át a test sejteit, hogy azok antigéneket hozzanak létre a vírus ellen. Ennek a típusú oltásnak a hatékonyságáról még nagyon kevés adat áll rendelkezésre.
Ha van rá gyógyszer, már nem is olyan félelmetes
Amit fontos megértenünk: az új koronavírus ellen nem azért nincs gyógyszer vagy védőoltás, mert nem létezik rá, nem találják a kutatók. Egyszerűen csak azért nincs még, mert ez egy teljesen új vírus, amelynek már a megismeréséhez is kutatások sora kellett.
Horváth Orsolya
Minden jog fenntartva!
Ha a cikkből idézni szeretne, vagy az adatait fel kívánja használni, kérjük, linkkel jelölje meg a forrást.
Ha az egész cikket közölni szeretné, kérjük, forduljon szerkesztőségünkhöz.