A gyerekek otthon tanulása nagy terhet ró minden résztvevőre: pedagógusra, szülőre, gyerekre. A dolgozó szülőket pedig kiváltképp nagy feladat elé állítja: a munka mellett segíteni kell a tanulásban, a megoldott feladatok elküldésében – és természetesen a gyerekek bezártság-érzését is orvosolni kell. Ehhez próbálunk segítséget nyújtani olyan ötletekkel, amelyek megkönnyítik ezt a nehéz időszakot.
Ami mindenképp fontos: legyen napirend!
Ennek kialakítása persze nem könnyű feladat, hiszen van, amelyik pedagógus rögtön kéri a megoldást, van, akinek elég csak másnap küldeni. Az otthon dolgozó szülő munkájának is vannak mindenképpen foglalt idősávjai, és a család életritmusa is mindenütt más és más. Ami viszont mindenképp megoldható, hogy a gyerek lássa az elvégzendő feladatai listáját, és folyamatosan kipipálja azt, amivel kész van. Jó, ha ez nem egy online rendszer, úgyis épp eleget ül a telefon-laptop előtt. Akár egy sima lapra is leírhatja, de jó móka készíteni egy látványosabb feladattervet, és vezetni is élvezetesebb.
Íme egy nagyon jó kis példa: A kartonlapokon kis tépőzár van (ragasztós gyurma is jó), és ha kész a feladat, egyszerűen felhajtja a gyerek a cetlit, amelynek a hátoldalán egy pipa van.
Ha a szülő sem érti a feladatot, vagy csak nincs ideje elmagyarázni
Ugyan ki emlékszik már rá, hogy hogyan egyszerűsítjük az algebrai törteket, vagy hogy hogyan rajzolunk ágrajzot a mondatokhoz? És bizony a tankönyvek nyelvezetébe néha a szülőnek is beletörik a bicskája. Egyszerűbb és élménytelibb megoldás, ha nem mi magyarázunk a gyereknek, hanem megnézünk vele egy oktatóvideót. A zanza.tv vagy a videotanar.hu oldalon minden tanyagag videója megtalálható – ha beírjuk a Googe keresőjébe az adott tananyagot, és a “videók” fülre kattintunk, egész biztosan számos videót kínál majd fel. Nagyobb gyerekek önállóan is megérthetik így az anyagot, közösen nézve pedig meg-megállítva a videót, hozzátehetjük a saját magyarázatunkat, tisztázhatjuk a nehezebb kérdéseket.
Kérdezzük ki játékosan!
A “felmondom a leckét” unalmas és lélekölő gyakorlata helyett mennyivel élvezetesebb egy szerencsekerék-kikérdezés! A wordwall.net oldalon 2 perc alatt szerkeszthetünk egy ilyet, a gyerek pedig pörgethet kedvére, míg számot ad tudásáról:
Igaz, regisztrálni kell az oldalra, és csak 5 ilyet hozhatunk létre ingyenesen egy e-mail-címmel, de azokat aztán újraszerkeszthetjük az adott tananyagnak megfelelően. És tényleg 2 perc az egész, mutatjuk: a kezdőlapon számos játéksablon közül választhatunk (érdemes kipróbálni őket!), és csak azokat az ismereteket kell beírni, amiket ki szeretnénk kérdezni:
Annál mókásabb, minél személyesebb dolgokat is beleírunk. Ha pl. matematikai képleteket kérdezünk ki, beletehetünk egy “kakukktojás-kérdést”, pl. “Már nagyon unjuk a képleteket?” vagy: Ha nem tudod, spenót lesz a vacsi!” Bármennyi szerencsekerék-sávot alkothatunk, végezetül pedig a Done gombra kattintva már kész is a kerekünk.
Az oldalon egyébként számos, pedagógusok által elkészített játékot is találunk, így bármilyen tantárgyból játékosan gyakorolhat csemeténk.
Tanítsuk meg tanulni!
Ez kis időbefektetést kíván, de aztán bőségesen megtérül, hiszen gyermekünk tanulási önállósága növekszik.
- Például ha szó szerint kell megtanulnia valamit, készíttessünk vele rajzot hozzá úgy, mint az Activity játékban! Tehát nem az adott szavakat kell pontosan lerajzolnia, hanem azt, amiről a szó eszébe jut majd. Példának okáért: “a tél (rajz: szánkó) dere (rajz: deres ág) már megüté (rajz: bokszkesztyű) fejemet (rajz: síró szmájli).”
- Ha hosszabb anyagot kell megtanulnia, írassunk vele vázlatot! Utána készítsük el mi is, és mutassunk rá, mit lehetett volna egyszerűbben írni, hol maradt ki lényeg, hol írt túl sok felesleget. Egy idő után bele fog jönni!
- Ha már elég idős hozzá, tanítsuk meg a Google-on keresni! Hiába nagy “netguruk” ma a gyerekek, nem igazán tudják hatékonyan használni a keresőt, pedig ez létfontosságú. Kiötölhetünk számukra keresési feladatot, és ha nem találja, nézzük meg, milyen keresőszavakat kellett volna használnia!
- A bonyolultabb megfogalmazású szabályokat írjuk át együtt gyereknyelvre, és tanulja meg úgy – aztán fordítsa le “iskolásra”, ha szó szerint kérné a pedagógus
Ezek persze csak a legalapvetőbbek, ezeken kívül még sok tanulási technikát el lehet sajátítani akár az internetről annak megfelelően, hogy épp milyen típusú tudást kell elsajátítania a gyerkőcnek.
Amiket érdemes igénybe venni
Végezetül pár lehetőség, amelyek sokat segíthetnek az otthoni tanulásban és az elfoglaltságok megszervezésében:
Itt 107 benti elfoglaltságot gyűjtöttek össze: link
Itt tananyagok “gyorstalpalói” találhatók: link
Itt pedig osztályok szerint lebontva megtalálhatóak az órák tanári magyarázatokkal: link
Most ingyen letölthető a FIVEUP játékos alkalmazás, 7. és 8. osztályosok tanulását segíti: link
Egy vaktérképes történelem gyakorló: link
Itt képregényt készíthet, párbeszéddel, figurákkal, hátterekkel: link
Ha pedig unja már a gépelést, itt egy program, ami hang után nagyon jól felismeri és begépeli a szavakat: link
Az elsősöknek talán a legnehezebb – számukra remek kis írásfeladatok készíthetők ezzel a programmal: link
Matematikából pedig offline játékot is bevethetünk:
Dobj 10-et játék: Ketten vagy többen is lehet játszani. Vegyél 3 dobókockát. Dobj velük egyszerre. Add össze az egyes dobókockákon lévő számokat. Ha összesen 10-et dobtál, kapsz egy korongot. Ha nem, akkor kapsz korongot, ha meg tudod mondani, mennyivel több vagy kevesebb a dobott számok összege, mint 10. Mennyi korongot tudsz gyűjteni 10 kör alatt?
Ha pedig semmi kedve tanulni, itt egy jó kis motivációs videó: link
Reméljük, hogy a jelen helyzet nem tart már sokáig – ám a fenti lehetőségek “békeidőben” is hasznos segítséget jelenthetnek, érdemes kipróbálni őket!
Minden jog fenntartva!
Ha a cikkből idézni szeretne, vagy az adatait fel kívánja használni, kérjük, linkkel jelölje meg a forrást.
Ha az egész cikket közölni szeretné, kérjük, forduljon szerkesztőségünkhöz.